FAQ
Proces zakupu mieszkania składa się z następujących po sobie etapów takich jak:
wybór oferty mieszkaniowej, inaczej wybór mieszkania lub lokalu który chcą Państwo kupić,
podpisanie umowy rezerwacyjnej u dewelopera i jej realizacja
podpisanie umowy deweloperskiej u notariusza i jej realizacja
odbiór mieszkania i podpisanie umowy przenoszącej własność (inaczej umowy przyrzeczonej);
Umowa rezerwacyjna to umowa zawierana między deweloperem a Klientem (tu rezerwującym) w celu czasowego wyłączenia wybranego mieszkania z oferty sprzedaży. Zapewnia rezerwującemu pierwszeństwo do nabycia lokalu. Umowa rezerwacyjna mieszkania może przewidywać opłatę rezerwacyjną jeśli tak umówią się strony umowy (deweloper i Klient), ale nie musi (szczegółowe informacje znajdą Państwo na https://www.umowadeweloperska.pl/strefa-wiedzy/czym-jest-umowa-rezerwacyjna/)
Umowę rezerwacyjną podpisuje się u dewelopera po wcześniejszym umówieniu terminu podpisania takiej umowy.
Umowa deweloperska to akt prawny, który wskazuje obowiązki dewelopera i nabywcy mieszkania. To umowa w której deweloper zobowiązuje się do wybudowania budynku (z wybranym przez nabywcę mieszkaniem) a następnie do przeniesienia na nabywcę prawa własności tego mieszkania. Nabywca natomiast zobowiązuje się do zapłaty ustalonej ceny. Umowa ta reguluje wiele kwestii, między innymi harmonogram płatności.
Umowa deweloperska zawierana jest zawsze u notariusza w formie aktu notarialnego po wcześniejszym umówieniu terminu jej podpisania. Koszty zawarcia takiej umowy dzielone są po połowie między dewelopera i kupującego (nabywcę) a więc w równym stopniu obciążają obie strony umowy.